Sayısal Loto Nedir? Nasıl Oynanır?

Şans oyunları hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde oldukça popüler oyunlardır. Bu oyunlar farklı ülkelerde farklı isimlere anılır. Sayısal Loto, Türkiye’de oynanan bir şans oyunudur. Çekiliş Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenir. Türkiye’de Sayısal Loto,ilk kez 1996 yılında oynanmaya başlanmıştır.

Sayısal Loto Nedir?

Sayısal Loto oynayacak kişilerin 1 ila 49 arasında değişen rakamlar arasından seçim yapması gerekir. Bir sırada 6 adet rakam yer alır. 6 rakamı içeren her sıra kolon olarak adlandırılır. İstenilen rakamlar oynandıktan sonra çekiliş sonucu çıkan rakamlara göre farklı ödüller kazanılır.

Kazanılan ödül miktarı birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak 3, 4, 5 ve 6 rakamı aynı kolonda tutturmaya göre farklı ödüller verilir. Büyük ikramiye kazanmak için 6 rakamın tek bir sırada yer alması gerekir. 3, 4 veya 5 rakamın aynı sırada yer alması durumunda ise daha düşük teselli ödülleri verilir.

Ödül miktarını belirleyen diğer bir faktörde devirdir. Devir, bir önceki çekilişte büyük ikramiyenin herhangi bir bilete isabet etmemesi durumunda ödülün bir sonraki haftaya kalmasıdır. Örneğin Ocak ayının ikinci haftasından yapılan çekilişti 6 rakamı da bilen bilet çıkmadı. Bu durumda büyük ikramiye Ocak ayının üçüncü haftasına aktarılır. Eğer üçüncü haftada da çıkmazda toplam ödül dördüncü haftaya aktarılır. Devirde ikramiye katlanarak artar. Devreden ikramiyenin çıkması durumunda tüm süreç en baştan başlar.

Sayısal Loto Nasıl Oynanır?

Sayısal Loto oynamak için iki yöntem bulunur. İsterseniz loto bayilerinden elinizde özel kuponu doldurarak bu kuponu makineden geçirebilirsiniz. Ya da makineye oynatarak makinenin size rastgele sayı kombinasyonları vermesini sağlayabilirsiniz.

Kuponu doldururken her kutuda altı sayı işaretlemeniz gerekir. İşaretleme işlemi dik bir çizgi kullanılarak yapılır. Eğer hatalı bir işaretleme yaptıysanız ilgili kolonu iptal etmeniz mümkün. Her kolonun altında iptal yazan bir kutu yer alır. Bu kutuyu işaretlerseniz ilgili kolon makine tarafından işlenmez.

Sayısal Loto Onarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sayısal Loto oynarken mutlaka yetkili bayilerden oynamanız gerekir. Aksi durumda biletinize ikramiye çıksa bile ikramiyeyi alamazsınız. Çünkü birçok durumda yetkisiz bayiler kişiler bilet satar. Ayrıca oynadığınız kuponu bayideki makineden geçirmeniz gerekir. Sadece kuponla ikramiye almanız mümkün olmaz.

Milli Piyango Genel Müdürlüğü bünyesindeki Sayısal Loto çekilişi haftada bir kez yapılır.Sayısal Loto sonuçları,her Cumartesi günü saat 21.30’dan sonra duyurulur. Bir kolonun ücreti 1,5 TL,tam kupon ücreti 12 TL’dir.Bir Sayısal Loto kuponunda 8 kolon bulunur.18 yaşından küçükler Sayısal Loto oynayamazlar,oynayıp kazansalar dahi ikramiye üzerinde hak iddia edemezler.18 yaşından küçük kişilere Sayısal Loto oynatmak kanunen suçtur.Kazanılan ikramiyeler 1 sene içinde alınmazsa zaman aşımına uğrar.

Sayısal Loto 6/54 oyununda;
(3) ve (4) bilenlerin ikramiyelerini bayiler,
(5) bilenlerin ikramiyelerini bayiler ve Milli Piyango İdaresi Şubeleri,
(6) bilenlerin ikramiyeleri Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce ödenmektedir.

SÜPER LOTO KAZANMA OLASILIKLARI

6 Bilme Olasılığı 13 milyon 983 bin 816’da 1 ihtimal
5 Bilme Olasılığı 54 bin 200’de 1 ihtimal
4 Bilme Olasılığı 1.032’da 1 ihtimal
3 Bilme Olasılığı 56,66’da 1 ihtimal
2 Bilme Olasılığı 7,55’da 1 ihtimal
1 Bilme Olasılığı 2,42’da 1 ihtimal
0 Bilme Olasılığı 2,29’da 1 ihtimal