Şans oyunlarında birçok kişinin hayali büyük ikramiyeyi kazanarak daha konforlu ve rahat bir yaşama kavuşmak. Hatta çoğu zaman bu oyunlardan kazanılan parayla borç ödeme planları yapılır. Ancak birçok kişi kazanılan paradan kesinti yapılıp yapılmayacağını merak eder. Bu nedenle de karşımıza sıklıkla şans oyunlarında vergi var mı sorusu çıkar.

Aslında bu konuyu iki açıdan ele almak daha doğru olur. Şans oyunlarından kazanılan ikramiye ve şans oyunu oynamak iki farklı kategoride değerlendirilmelidir. Çünkü bu iki uygulama için farklı vergilendirme uygulanır. Bu nedenle bu sorunun cevabını evet ya da hayır olarak vermek mümkün olmaz. Şimdi şans oyunu oynama ve şans oyunundan kazanılan ikramiyeye uygulanan vergilere bakalım.

Şans Oyunu Oynama Vergisi

Şans oyunu oynarken yaptığınız her kupon için vergi alınır. Oynadığınız kuponlarda kolon başına vergilendirme yapılır. Ancak vergi fiyata dahil olduğu için birçok kişi bunun farkında değildir. Şans oyunlarının vergi oranı, oyunun türüne göre değişir.

Örneğin spor müsabakalarından %5 vergi alırken bu oran at yarışında %7’ye çıkar. Diğer şans oyunları için %10 vergi alınır. Süper Loto, On Numara ya da Şans Topu gibi şans oyunları söz konusu olduğunda genellikle kolon başına 4 kuruş vergi alınır.

Ancak Sayısal Loto’nun kolon başı vergilendirmesi farklıdır. Bu şans oyununda her kolon için 8 kuruş vergi alınır. Burada belirtilen vergi oranları 2004 yılına yapılan yasa değişikliğiyle kabul edilmiştir. Ancak ilerleyen dönemlerde kolon başı alınan vergi miktarı değişebilir.

Şans Oyunu İkramiye Vergisi

Şans oyunundan ikramiye kazandığınızda bu miktar vergiye tabi olmaz. Diğer bir deyişle kazandığınız parayı hiçbir kesinti olmadan alabilirsiniz. Çünkü Milli Piyango İdaresi, ikramiye ödemesi yaparken vergiden muaf tutulur.

Aslında bunu basit bir örnekle açıklamak mümkün olur. Diyelim ki Sayısal Loto oynadığınız ve 3 rakamı doğru olarak bildiniz. Loto bayisinde gittiğinizde bayi doğrudan size kazandığınız parayı verir. Herhangi bir kesinti uygulanamaz. Aynı durum Süper Loto, Şans Topu ve On Numara gibi şans oyunları için de geçerlidir. Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen tüm şans oyunları ikramiyeleri vergiden muaftır.