Sayısal Loto, On Numara, Şans Topu ve Süper Loto gibi şans oyunları oynayanların akıllarını benzer sorular kurcalıyor. Bu sorulardan biri de şans oyunlarında hile yapmak mümkün mü? Genellikle ikramiyelerin haftalarca devretmesinden sonra bir kişiye çıkması bu soruyu akıllara getiriyor.

Ayrıca bazen büyük ödülün çıktığı bölgeler de soru işaretlerine neden oluyor. Aslında şans oyunlarında hile yapılması olası değil. En azından bu durum günümüz için geçerli. Eskiden otomatik sistemlerin olmadığı zamanlarda çeşitli hile yöntemleri kullanılıyordu. Ancak günümüzde şans oyunu çekilişinde hile yapmak imkansıza yakın.

Denetlenen Sistem ile Hile Engelleniyor

Günümüzde şans oyunu çekilişlerini yapan Milli Piyango İdaresi düzenli olarak denetleniyor. Bu denetlemelerin amacı, yapılabilecek hile olasılığını tamamen ortadan kaldırmak. Denetleme sürecinde çekimi yapan makineler, teçhizatlar ve donanımlar inceleniyor. Herhangi bir sorun görülmesi durumunda tüm bu ekipmanın yenilenmesi gerekiyor. Denetleme işlemi her çekiliş öncesinde gerçekleştiriliyor. Böylece olası sorunlar başlamadan tespit edilebiliyor. Çekiliş ekipmanında sorun olması durumunda çekiliş iptal edilebiliyor.

Tamamen Otomatik Çekiliş

Çekiliş öncesinde tüm çekiliş küreleri ve toplar test ediliyor. Test, teknik ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Teknik ekip tarafından gerçekleştirilen test boyunca noter ve çekilişi heyeti süreci denetliyor. Test aşamasında toplarda ya da kürelerde farklılık olup olmadığı araştırılıyor.

Günümüzde tüm şans oyunları otomatik makinelerle çekiliyor. Çekilişi yapan kişi bir düğmeye bastıktan sonra toplar makineden düşüyor. Daha sonra çekim yapan kişi topları kayıt altına alıyor. Tüm bu süreç çekilişi heyeti adı verilen bir grup tarafından izleniyor. Milli Piyango İdaresi tarafından yapılan çekilişlerde medya kurumları bulunuyor. Yani çekiliş, medya kurumları tarafından kayıt altına alınıyor.  Buna ek olarak çekiliş sırasında çekilişin yapıldığı alanda noter bulunuyor. Noter huzurunda yapılan çekiliş kayıt altına alınarak resmiyet kazanıyor. Son olarak çekilişlerin tamamı canlı olarak kaydediliyor ve MPİ resmi sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanıyor.

Tüm bunlar düşünüldüğünde şans oyunlarında hile yapmak imkansıza yakın. Ancak Türkiye’de çeşitli dönemlerde ortaya atılan iddialar ve teoriler bu konuda şüphelerin tamamen ortadan kalkmasına her zaman engel oluyor.

Bikolon.com olarak bizler devletin gözetiminde yapılan oyunlarda herhangi bir hile olmadığına inanıyor ve bu nedenle ortaklarımızla birlikte her hafta binlerce kolon şans oyunu oynuyoruz. Sizler de şansınızı katlamak ve bizimle ortak olarak heyecanımıza katılmak isterseniz buradan detayları öğrenerek üye olabilirsiniz.