Şans oyunları denildiğinde birçok kişinin aklına gelen ilk soru bu olabilir. Şans oyunlarında aynı rakamlar mı daha doğru bir hamle yoksa farklı rakamlar mı? Bu konuyla ilgili genellikle iki argüman öne sürülüyor.

  1. Eğer sürekli oynadığım sayılar çıkmadıysa hala şansım var. Hatta bu rakamlar ne kadar uzun süre çıkmamışsa şansım o kadar yüksek. Bu nedenle bana çıkana kadar aynı rakamları oynamaya devam etmeliyim.
  2. Hayır sürekli aynı rakamları oynamak şansımı etkilemez. Her oyunda farklı rakam deneyerek şansımı arttırmalıyım. Bir önceki çekilişte çıkan rakamların çıkma olasılığı daha düşük olur. Bunu da göz önünde bulundursam iyi olur.

Peki siz taraflardan hangisini seçiyorsunuz? Favori rakamlarından vazgeçemeyen biri misiniz yoksa her seferinde farklı rakamların şansına mı güveniyorsunuz?

Şans Oyunlarında Aynı Numara Mı Farklı Numara Mı?

İstatiksel olarak düşünürsen aynı rakamları oynamak sizin şansınızı arttırmaz. Çünkü şans oyunu ne olursa olsun tüm çekilişiler benzersizdir ve rastgele seçime dayanır. Yani her çekilişte aynı rakamlarla kazanma olasılığınız aynı olacaktır. Ancak her şey bununla sınırlı değil. İşin bir de psikolojik boyutu var. Bu yüzden kesin olarak aynı rakamı oynayın ya da farklı rakamları deneyin gibi bir şey söylemek doğru olmayacaktır.

İnsanlar Neden Aynı Rakamları Oynuyor?

Aslında sürekli olarak aynı rakamları oynamanın altında yatan neden, insanların oynadıkları rakamları şanslı görmeleri. Eğer uzun süre aynı şanslı rakamları oynarlarsa günün birinde kazanacaklarına inanıyorlar. Bilimsel ya da matematiksel bir dayanağı olmasa da yanlış bir görüş olduğunu da iddia edemeyiz.

Bu kişiler genellikle yazının başında da belirttiğimiz gibi rakamların uzun süre çıkmamasının şanslarını arttırdığına inanır. Ancak çekiliş yapılırken rakamlar arasında rastgele seçim yapılır. Bu nedenle de şansı arttırmak ya da azaltmak gibi bir şey söz konusu olamaz.

Eğer şans oyunlarını oynamayı seviyorsanız iki yönetimi de deneyebilirsiniz.  Aynı ya da farklı rakam olması fark etmez. Önemli olan büyük ikramiyeyi tutturmaya hayaliyle oynamak. Düzenli olarak şans oyunu oynarsanız büyük ikramiye bir gün size isabet edebilir. Sonuçta denemeden hiç şansınız olmaz değil mi?