İnsanlar Neden Şans Oyunları Oynar?

Hemen herkes hayatında en az bir kere şans oyunu oynamıştır. Hatta bazı kişiler bunu alışkanlık haline getirerek her hafta doğru rakamı tutturmak için şansını dener. Bazıları ise yılbaşında ya da bazı özel günlerde şansını denemek ister. Peki insanlar neden şans oyunları oynar? Şans oyunu oynamanın altında yatan temel motivasyon ne?

Şans Oyunlarının Psikolojisi

Evet şans oyunlarının psikolojisi diye bir şey gerçekten de var. Aslında birçok kişinin şans oyunu oynamasının ana nedeni “ya kazanırsam” hissi. Birçok kişi hayallerini süsleyen milyonları kazanmak umuduyla bu oyunları oynamaya devam eder. Israrcı olan şanslı kişiler ise bir noktada istedikleri büyük ödülü kazanabilir. İçinizden geçen “ya kazanırsam” hissinin yanı sıra şans oyunu oynama motivasyonuna dair bilimsel araştırmalar ve sonuçlar da var. Şimdi bu nedenlerin bazılarına bakalım.

Harcanan Paraya Göre Kazanç Yüksek

Birçok durumda 2-3 lira harcayarak milyonlar kazanmak mümkün. Tabi size çıkarsa. Aslında birçok kişinin temel motivasyonu da bu. Az miktarda para harcayarak kazanç elde etmek. Eğer şans topu ya da piyangodan az da olsa ödül çıkarsa, kişiler bu motivasyonla oynamaya devam ediyor. Kaybetseler bile bu durumda farklı bir motivasyon buluyorlar.

Ucundan Kaçırılan Büyük Ödül

Sayısal loto oynadığınız ve ödül kazanmayı kıl payı kaçırdınız. Alın size motivasyon. Ucundan kaçırılan tüm ödüller kişilerin şansını denemeye devam etmesine neden oluyor. Birkaç rakamla büyük ikramiyeyi kaçıranlar birçok durumda bir sonraki ikramiyenin onlara çıkacağını düşünüyor.

Her Yerde Oynamak Mümkün

Şehrin en sakin sokağında bile şans oyunu oynayabileceğiniz bir büfe var. Kolay ulaşılabilir olması bu oyunların birçok kili tarafından tercih edilmesine neden oluyor. Ayrıca düşük maliyetinden dolayı birçok kişi zevkine oynuyor. İşten yorgun çıkıp akşam eve dönerken milyoner olma hayalleri kurmak çok çekici değil mi? İşte tam olarak bu nedenden dolayı eve dönerken büfeye uğrayarak o rakamları seçtiniz.

Kayıpları Telafi Etmek

Belirli bir para yatırdığınız ve şanslı rakamlar size çıkmadı. Şimdi o parayı kurtarmanız gerek. Kayıpları çıkarmak tam olarak bu anlama gelir. Kaybettiğiniz parayı geri almak için bu oyunları oynamaya devam edersiniz. Yeterince şanslıysanız bir noktada kara bile geçebilirsiniz.