Hangi Şans Oyununda Kazanma İhtimali Daha Yüksektir?

Milyonlarca kişi hayallerini süsleyen parayı kazanabilmek için şans oyunlarının peşinde. Peki Türkiye’de Milli Piyango İdaresi tarafından yasal olarak oynatılan hangi Şans Oyununda Kazanma İhtimali Daha Yüksektir?

  • Süper Loto’da 6 bilme ihtimali : 25.827.165/1
  • Sayısal Loto’da 6 bilme ihtimali : 13.983.816/1
  • Şans Topu’nda 5+1 bilme ihtimali : 3.895.584/1
  • On numara’da 10 bilme ihtimali : 2.546.203/1

Bilen ya da kazanan olmadığında sonraki haftalara devrederek kazandıracağı meblağı yükselten şans oyunları daha çok kişiyi kendisine çekmektedir. Çünkü yükselen ikramiye ile umudu artan kişiler de kervana katılır.

Kimi ev almak ister, kimi iş kurmak kimi de rahat ve zengin yaşamak. İnsanlar arasında kazandığı paradan hayır kurumlarına bağışlayacağını söyleyen de hayli çoktur. Peki, Şans oyunları gerçekten kazandırır mı? Sonuçta adı üstünde “Şans Oyunu” olunca, olasılık hesapları devreye giriyor. Genelde şansın büyüğü küçüğü olmaz, ya kazanırsınız ya da kazanamazsın. Yine de kazanma ihtimalinin yüksek olduğu oyunları tercih etmek daha akılcıdır.

Gerçekten şans mı yoksa bu işin kolay bir yolu var mıdır?

Hangi oyunu oynarsanız oynayın özellikle dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Bunları yaparak şansınızı artırmanız mümkün.

  • Ayarlanmış makine seçimleri ile oynamayın. Numaralarınızı özellikle kendiniz seçin.
  • Seçtiğiniz numaraların daha önce kazanmış numaralar olup olmadığını araştırın.
  • Numaralarınızı seçtikten sonra bunları saklayın.
  • Mümkünse şansı artırmak için alabildiğiniz kadar fazla kolon satın alın.
  • Daha önce kazandıran numaralardan ve sayılardan kesinlikle uzak durun.

Hangi şans oyununu oynarsanız daha çok kazanırsınız?

İstatistiklerle Şans Oyununda Kazanma

Öncelikle en popüler dört şans oyununu karşılaştıralım: Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu, On Numara. Hepimiz en yüksek ikramiyeyi hedeflediği için dört şans oyunu için de sadece en yüksek ikramiye karşılaştırması yapacağız.

Sayısal Loto’da büyük ikramiye kazanmak için 1 ila 49 arasından sıralı olarak yer alan rakamlardan tek bir kolonda çekilişte çıkan 6 rakamı bilmeniz gerekir. Hesaplama yapılırken tüm sayı kombinasyonları hazırlanır. Hesaplama sonucunda büyük ikramiyeyi kazanma olasılığınız 1/13.983.816 olarak karşımıza çıkar. Yani 13 milyonda 1. Kulağa pek olası gelmedi mi? Şimdi diğer iki seçeneğimize bakalım.

Süper Loto’da rakamlar 1 ila 54 arasında sıralanır. Yani Sayısal Loto ile karşılaştırıldığında elinizde seçim yapacak daha fazla rakam olur. Yine aynı hesaplamayı yaparsak bu oyunca kazanma şansınız 1/25.827.165 olur. Yani yaklaşık olarak 25 milyonda bir. Bu hesaplamadan sonra Sayısal Loto daha iyi bir seçenek gibi görünmeye başlamış olabilir. Ama karar vermeden önce son olarak Şans Topuna da bakalım.

Şans Topunda sistem 5+1 şeklindedir. Bu oyunu oynadığınızda rakam dağılımı değiştiği için hesaplama da değişir. Şans Topunu kazanma şansınız 1/3.895.584 olarak karşımıza çıkar. Diğer iki şans oyunuyla karşılaştırdığımızda kazanma şansı biraz daha yükseldi. Son olarak On Numaraya bakarak en yüksek kazanma olasılığı olan seçeneği bulalım.

Diğer oyunlardan farklı olarak bu oyunda on sayıyı doğru tahmin etmeniz gerekir. Kazanma şansımıza baktığımızda karşımıza 1/2.546.203 gibi bir oran çıkar. 2 milyonda bir kazanma olasılığı kulağa çok da imkansız gelmiyor değil mi?

Şans oyunları kazanma olasılığı açısından baktığımızda On Numara en iyi seçenek gibi görünüyor. Kazanmak istiyorsanız hangisini deneyeceğiniz ortaya çıktı. Ama eğer bu oyunları eğlence için oynuyorsanız sevdiğini oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.

Bizler Bikolon.com ekibi olarak tüm oyunlarda oynadığımız toplam 1200 kolonu kendimiz belirleyerek her hafta aynı numaralara oynuyoruz. Kurduğumuz yeni nesil ortaklık sistemi sayesinde sizler de üye olabilir, ortaklarımız arasında yerinizi alabilirsiniz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.